GADA SĒNE 2020

Peziza ammophila

Smiltāju kaussēne

 

Šīs lappuses materiālus atļauts pārpublicēt, norādot avotu - Latvijas Mikologu biedrību (foto - arī to autorus), un nesagrozītā veidā.
Ja pārpublicētājam ir kas piebilstams, tas jādara no oriģināla skaidri nodalītās piezīmēs.


 

Foto: Julita Kluša

Foto: Edgars Mūkins

Latvijas Mikologu biedrība par Gada sēni 2020 izvēlējusies smiltāju kaussēni (zin. nosaukums Peziza ammophila). Tā aug smilšainās kāpās jūru un okeānu piekrastēs gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā.Piemērotos biotopos šī suga ir sastopama pat visai bieži, taču par tās turpmāko likteni bažas rada dabisko smilšu kāpu degradēšanās, piemēram, izplatoties invazīvajām augu sugām. Latvijā (arī Lietuvā) smiltāju kaussēne ir reti sastopama un pieminēto bažu dēļ - aizsargājama. Latvijā tā konstatēta vismaz pusotrā desmitā vietu Baltijas jūras un Rīgas līča piekrastes smiltājos.

Apraksts

Smiltāju kaussēne pieder kaussēņu dzimtai (Pezizaceae). Tās augļķermeņi – apotēciji – sākumā ir pilnīgi iegrimuši smiltīs, tie ir lodveidīgi, 3–7 cm plati. Smiltīs pie apotēcija pamatnes veidojas uz leju sašaurināta, kātiņam līdzīga struktūra, kura sastāv no smilšu graudiņiem un sēnes micēlija. Vēlāk augļķermeņa augšējā daļa atsedzas, mala saplaisā vairākās neregulārās daivās, kuras atliecas uz smiltāja virsmas, veidojot zvaigznes formas figūru. Šajā stadijā sēne atgādina tulpes ziedu; ne velti tā dažviet tiek saukta par “smilšu tulpi”. Augļķermeņa iekšpuse ir brūngana, un to plānā slānī klāj aski - mikroskopiskas garenas tvertnes, kurās attīstās sēnes sporas.

Sēne aug okeānu un jūru piekrastu smiltājos kopā ar smiltāju kāpuniedri (Ammophila arenaria). Latvijā mēdz būt novērojama vasarā (bet paretam jau maijā) un rudenī (reizēm pat novembra beigās).

Lai arī smiltāju kaussēne Latvijā ir uzieta ne vienā vien vietā un dažās atradnēs – pat ļoti lielā skaitā, tomēr ziņu par to joprojām nav pietiekami, lai precīzi novērtētu sugas izplatību un varētu sekot tās sastopamības izmaiņām. Tāpēc aicinām dabas draugus ziņot par šīs sēnes atrašanu (pievienojot fotoattēlu) Mikologu biedrībai uz e-pastu mikologu.biedriba@inbox.lv vai arī dabas novērojumu portālam dabasdati.lv.

Edgars Vimba, Diāna Meiere
Latvijas Mikologu biedrība, e-pasts: mikologu.biedrība@inbox.lv


Sugas fotoilustrācijas

Abi foto: Diāna Meiere

Foto: Julita Kluša

 

Foto: Edgars Vimba

 

Foto: Julita Kluša

Visu foto pēcapstrāde: E. Mūkins


Post scriptum

Gada gaitā nedz Mikologu biedrība, nedz Dabas muzejs, nedz vietnes dabasdati.lv un senes.lv nesaņēma nevienu ticamu ziņojumu par smiltāju kaussēni 2020. gadā.


site stats