GADA SĒNE 2018

Calvatia gigantea (syn. Langermannia gigantea

Milzu apaļpūpēdis

 

Šīs lappuses materiālus atļauts pārpublicēt, norādot avotu - Latvijas Mikologu biedrību (foto - arī to autorus), un nesagrozītā veidā.
Ja pārpublicētājam ir kas piebilstams, tas jādara no oriģināla skaidri nodalītās piezīmēs.


 

Foto: Diāna Meiere

Latvijas Mikologu biedrība par savu Gada sēni 2018 izvēlējusies milzu apaļpūpēdi (zinātniskais nosaukums Calvatia gigantea, syn. Langermannia gigantea; angliski Giant puff-ball; krieviski Лангерманния гигантская).

Tā augļķermeņi ir netīri balti, vēlāk iedzelteni, ar gludu apvalku. Forma ir lodveida, ar kātiņveida sašaurinājumu apakšpusē, parasti 10-50 cm diametrā (apkārtmērs dažreiz pārsniedz metru). Iekšpusē tie sākumā ir balti, šūnaini, stingri, vēlāk - zaļgandzelteni, mīksti. Vecākiem pūpēžiem iekšpusē nogatavojas sporas, ar kurām sēne vairojas. Sākumā tās ir zaļganas, vēlāk kļūst tumši brūnas. Augļķermenim nogatavojoties, apvalks saplīst, un sporas atdalās brūnas putošas masas veidā. Viens augļķermenis saražo ap 5-6 miljardus sporu. Ja visas sporas uzdīgtu, tad viena pūpēža pēcnācēji pārklātu visu zemi! Šīs sugas pūpēži aug auglīgās augsnēs, pļavās, dārzos, krūmājos, parkos vasaras beigās - rudenī, diezgan reti.

Milzu apaļpūpēdis ir pats lielākais pūpēdis pasaulē. Tā diametrs var sasniegt 50 cm un vairāk, bet svars var būt vairāki kilogrami – līdz pat 10 kg. Lielākajam Latvijā līdz šim atrastajam pūpēdim apkārtmērs bijis 166 cm.

Jauni apaļpūpēži ir ēdami – kamēr vien iekšpusē balti. Tos var griezt šķēlēs vai gabaliņos un cept uz pannas vai grila.

Šī gada laikā aicinām interesentus ziņot par apaļpūpēžu atradumiem, mērīt tiem apkārtmēru, lai atrastu šī gada lielāko apaļpūpēdi. Par atradumiem lūdzam rakstīt Latvijas Mikologu biedrībai uz e-pastu mikologu.biedriba@inbox.lv (ar fotogrāfiju, aprakstot atraduma vietu, dzīvotni – mežmala, dabiska pļava, pļauts zālājs utt.) vai ziņot vietnē dabasdati.lv.

Diāna Meiere, Inita Dāniele,
Latvijas Mikologu biedrība, e-pasts: mikologu.biedrība@inbox.lv

Sk. arī Post scriptum lappuses apakšā.


Sugas fotoilustrācijas

Foto: Diāna Meiere

Milzu apaļpūpēži kādā ābeļdārzā Irlavā - patiešām milzīgi, īpaši viens!

Foto: Inita Dāniele

Milzu apaļpūpēži nevietā un nelaikā - kādā Rīgas pagrabā 2016. gada janvārī!


Post scriptum

Milzu apaļpūpēža novērojumos 2018. gadā, kad tas bija Gada sēnes statusā, netika pārspēts agrākais apkārtmēra rekords - 166 cm. Tomēr bija arī vairāki interesanti atradumi, to skaitā - Rīgas privāto māju un iestāžu dārzos, kur šī sēne, izrādās, nav nekāds retums. Paliels apaļpūpēžu bariņš bija manīts pat LU Botāniskā dārza puķu dobēs. Par atradumiem tika ziņots arī vietnē dabasdati.lv. Proti, Laima Birziņa uzgājusi pūpēdi, kura apkārtmērs bijis 101 cm. Savukārt Lāsmas Baumanes īpašumā apaļpūpēži pamanījušies saaugt pat zem lauksaimniecības tehnikas "dzelžiem".

Foto: © Laima Birziņa

2018.g. sezonas lielākais uzietais un nomērītais milzu apaļpūpēdis - ar apkārtmēru 101 cm. Izaudzis Ādažu novadā.

Visi 3 foto: © Lāsma Baumane

Kādā zemnieku saimniecībā milzu apaļpūpēži pamanījušies saaugt pat zem lauksaimniecības tehnikas "dzelžiem"!


site stats