GADA SĒNE 2018

Calvatia gigantea (syn. Langermannia gigantea

Milzu apaļpūpēdis

 

Šīs lappuses materiālus atļauts pārpublicēt, norādot avotu - Latvijas Mikologu biedrību (foto - arī to autorus), un nesagrozītā veidā.
Ja pārpublicētājam ir kas piebilstams, tas jādara no oriģināla skaidri nodalītās piezīmēs.


 

Foto: Diāna Meiere

Latvijas Mikologu biedrība par Gada sēni 2018 ir izvēlējusies milzu apaļpūpēdi (zinātniskais nosaukums Calvatia gigantea, syn. Langermannia gigantea; angliski Giant puff-ball; krieviski Лангерманния гигантская).

Tā augļķermeņi ir netīri balti, vēlāk iedzelteni, ar gludu apvalku. Forma ir lodveida, ar kātiņveida sašaurinājumu apakšpusē, parasti 10-50 cm diametrā (apkārtmērs dažreiz pārsniedz metru). Iekšpusē tie sākumā ir balti, šūnaini, stingri, vēlāk - zaļgandzelteni, mīksti. Vecākiem pūpēžiem iekšpusē nogatavojas sporas, ar kurām sēne vairojas. Sākumā tās ir zaļganas, vēlāk kļūst tumši brūnas. Augļķermenim nogatavojoties, apvalks saplīst, un sporas atdalās brūnas putošas masas veidā. Viens augļķermenis saražo ap 5-6 miljardus sporu. Ja tās visas sporas uzdīgtu, viena pūpēža pēcnācēji pārklātu visu zemi! Šīs sugas pūpēži aug auglīgās augsnēs, pļavās, dārzos, krūmājos, parkos vasaras beigās - rudenī, diezgan reti.

Milzu apaļpūpēdis ir pats lielākais pūpēdis pasaulē. Tā diametrs var sasniegt 50 cm un vairāk, bet svars var būt vairāki kilogrami – līdz pat 10 kg. Lielākajam Latvijā līdz šim atrastajam pūpēdim apkārtmērs bijis 166 cm.

Jauni apaļpūpēži ir ēdami – kamēr vien iekšpusē balti. Tos var griezt šķēlēs vai gabaliņos un cept uz pannas vai grila.

Šī gada laikā aicinām interesentus ziņot par apaļpūpēžu atradumiem, mērīt tiem apkārtmēru, lai atrastu šī gada lielāko apaļpūpēdi. Par atradumiem lūdzam rakstīt Latvijas Mikologu biedrībai uz e-pastu mikologu.biedriba@inbox.lv (ar fotogrāfiju, aprakstot atraduma vietu, dzīvotni – mežmala, dabiska pļava, pļauts zālājs utt.) vai ziņot vietnē dabasdati.lv.

Diāna Meiere, Inita Dāniele
Latvijas Mikologu biedrība, e-pasts: mikologu.biedrība@inbox.lv


Sugas fotoilustrācijas

 

Foto: Diāna Meiere

Milzu apaļpūpēži kādā ābeļdārzā Irlavā - patiešām milzīgi, īpaši viens!

 

Foto: Inita Dāniele

Milzu apaļpūpēži nevietā un nelaikā - kādā Rīgas pagrabā 2016. gada janvārī!


site stats