GADA SĒNE 2011

Amanita phalloides

Zaļā mušmire

 
 

Foto: D. Meiere

Foto: D. Meiere

Latvijas Mikologu biedrība par Gada sēni 2011 ir izvēlējusies zaļo mušmiri, kas tiek uzskatīta par Latvijas indīgāko sēni. Tā satur ap 110 indīgu savienojumu, un līdz 90% saindēšanās gadījumu beidzas ar nāvi. Īpaši bīstama tā ir tāpēc, ka saindēšanās pazīmes parādās ļoti vēlu - pēc 10-30 stundām. Zaļās mušmires toksīni postoši iedarbojas uz aknu un nieru šūnām. Zaļā mušmire Latvijā sastopama diezgan bieži. Tā ir ozolu mikorizas sēne, aug lapu koku un jauktos mežos, parkos, trūdvielām bagātās augsnēs. Kā visas mikorizas sēnes, tā palīdz kokam uzņemt ūdeni un minerālvielas.

Iespējams, ka tieši ar šo sēni savulaik noindēts Romas imperators Klaudijs, kā arī vairākas citas pasaules vēsturē pazīstamas personas.

Par gada sēni zaļā mušmire ievēlēta tādēļ, lai, saistībā ar pagājušā gada bēdīgo pieredzi, pievērstu uzmanību indīgo sēņu bīstamībai. Īpaša uzmanība jāpievērš tam, ka zaļās mušmires labprāt aug vecos, lieliem ozoliem bagātos parkos. Tajos bieži vien atrodas lauku skolas, tādēļ īpaši jāuzmana bērni.

Zaļo mušmiri var pazīt pēc olīvzaļās olveida vai zvanveida cepurītes, kas vecumā izplešas gandrīz plakana. Citām mušmirēm raksturīgās baltās plēksnes uz cepurītes zaļajai mušmirei novērojamas ļoti reti. Lai pārliecinātos, ka sēne tiešām ir mušmire, tā nevis jānogriež, bet gan ar naža palīdzību uzmanīgi jāizceļ no zemes un jāaplūko kātiņa pamatne. Visām mušmirēm, arī zaļajai, pie kātiņa pamatnes ir bumbuļveida paresninājums. Zaļajai mušmirei tas ietverts platā maisveida makstī. Uz zaļās mušmires kātiņa vērojams tikko saskatāms zaļgans zigzagveida raksts, tās gredzens ir balts un rievots, ātri izzūdošs. Zaļo mušmiri var sajaukt ar zaļas krāsas bērzlapēm, īpaši, ja nogriež tikai cepurīti un nepievērš uzmanību kātiņa pamatnei. Pavisam jaunas zaļās mušmires ir viscaur ietvertas vispārējā plīvurā un var būt pat līdzīgas parasto zemestauku (Phallus impudicus) sākuma stadijai. To norāda arī sēnes latīniskais nosaukums phalloides.

Inita Dāniele,
Latvijas Mikologu biedrība, e-pasts: inita.daniele@lndm.gov.lv


Sugas fotoilustrācijas

Foto: A. Valdovskis

Foto: D. Meiere

Foto: D. Meiere

Abi foto: E. Mūkins


site stats