GADA ĶĒRPIS 2010

Peltigera aphthosa

Kārpainā peltīgera

 
 

Jau otro reizi Latvijas Mikologu biedrība izvirzījusi ne tikai gada sēni, bet arī gada ķērpi. Šoreiz tā ir kārpainā peltīgera (Peltigera aphthosa (L.) Willd).

Ķērpji ir daudzējādā ziņā neparasti dzīvās dabas pārstāvji. Ķērpja laponis veidojas, apvienojoties vismaz divu dažādu sistemātisko grupu – sēņu un aļģu – pārstāvjiem. Kārpainās peltīgeras laponi veido pat trīs simbionti – sēne, zaļaļģe un ciānbaktērija jeb zilaļģe.

Kārpainā peltīgera aug uz augsnes starp sūnām priežu mežos. Tās lapveida laponis sasniedz lielus izmērus un veido platas noapaļotas daivas. Lapoņa krāsa no zaļganas līdz svina pelēkai. Mitrā laikā laponis ir spilgti zaļš: krāsā, kuru piedod laponī esošās zaļaļģes, bet sausā laikā tas ir svinpelēks. Uz lapoņa virsmas redzami tumšas krāsas kārpveida veidojumi - cefalodijas, kas satur zilaļģes. Tās spēj uzņemt atmosfēras brīvo slāpekli un piegādāt to ķērpim. Lapoņa apakšpuses centrālā daļa tumša, uz malām gaišāka ar rozā nokrāsu bez izteiktām dzīslām. Vairošanās orgāni – apotēciji attīstās daivu galos.

Kārpainā peltīgera sastopama diezgan reti, zināmas apmēram 14 atradnes, taču ceram sagaidīt vērīgu cilvēku iesūtītas fotogrāfijas ar ziņojumiem no daudz vairāk vietām.

Mežos sastopamas arī citas peltīgeru sugas; kārpainās peltīgeras raksturīgākās pazīmes ir tās forma, krāsa un tās izmaiņas sausā un mitrā stāvoklī (sausai peltīgerai uzsmidziniet ūdeni un jau pēc dažiem mirkļiem redzēsiet, kā tā izmainās).

Gaidīsim ziņas par jaunām atradnēm!

Diāna Meiere,
Latvijas Mikologu biedrība, e-pasts: mikologu.biedriba@inbox.lv


site stats