GADA SĒNE 2008

Agaricus bitorquis

Pilsētas atmatene

 
 

Latvijas Mikologu biedrība par Gada sēni 2008 ir izvēlējusies pilsētas atmateni. Atšķirībā no vairuma sēņu, pilsētas atmatenes ir visīstākās pilsētnieces un bieži sastopamas pat Rīgas centrā. Ik vasaru vesels atmateņu dārziņš izaug kanālmalas apstādījumos pie tējnīcas “Apsara”. Šīs atmatenes aug blīvās augsnēs, kur mazāk konkurentu, - ceļmalās, dārzos, parkos, pilsētu apstādījumos. Dažkārt tās augdamas pat uzlauž asfaltu (sk. attēlu).

Sēnes cepurīte ir 4-10 cm plata, balta ar dzeltenīgiem plankumiem, bieza, cieta, plakana, ar ilgi ieritinātu malu. Mīkstums balts, griezumā mazliet sārtojas, ar skābenu koksnes smaržu un riekstu garšu. Lapiņas sākumā iesārtas, vēlāk šokolādes brūnas, ciešas, brīvas. Kātiņš īss un resns, ar dubultu gredzenu, balts un ciets.

Pilsētas atmatene ir ēdamā sēne, tā cepama bez iepriekšējas novārīšanas, lietojama sālīšanai un marinēšanai. Tomēr nav ieteicams vākt ceļmalā vai citā piesārņotā vietā augušas sēnes.

Latvijā līdz šim atrastas 15 atmateņu sugas. Atmatenes ļoti bieži sauc par šampinjoniem, tomēr šādu nosaukumu nebūtu pareizi lietot, jo vārds “champignon” franču valodā nozīmē sēni vispār.


Sugas fotoilustrācijas

Abi foto: E. Mūkins


site stats