GADA SĒNE 2006

Sarcosoma globosum

Toverīšu sarkosoma

 
 

Latvijas Mikologu biedrība par Gada sēni 2006 ir izvēlējusies ļoti reti sastopamu neparastas formas sēni - toverīšu sarkosomu. Jauna toverīšu sarkosoma ir gandrīz lodveida, vēlāk pamazām “atveras” un atgādina muciņu vai toverīti. Tās iekšpusi aizpilda želejveidīga masa, un tādējādi “muciņa” iznāk diezgan smaga, neskatoties uz samērā nelielajiem izmēriem – diametrs līdz 6 cm, augstums pat līdz 6-12 cm. “Muciņas” krāsa ir tumši brūna, tās ārpuse klāta ar īsiem samtainiem matiņiem.

Mikologu biedrība par gada sēni izvirzījusi tieši toverīšu sarkosomu tāpēc, ka, iepazīstinot sabiedrību ar to, ir cerības uzzināt vairāk par šīs retās sugas izplatību Latvijā. Mūsu rīcībā ir ziņas par sēnes atrašanu 20. gadsimta sākumā Tukuma apkārtnē. Pirms dažiem gadiem atradni sākām apmeklēt regulāri, un divus gadus sēne tika atrasta turpat, kur gandrīz pirms 100 gadiem. Nesen sēne atrasta arī Ziemeļgaujas aizsargājamo ainavu apvidus teritorijā Valkas rajonā un ir domājams, ka tā aug arī citur Latvijā.

Iespējams, ka retā atrašana ir saistīta ar tās augšanas vietām un laiku. Tā aug skujkoku mežos, biežāk vecos. Augšanas laiks ir agrs pavasaris uzreiz pēc sniega nokušanas, ka arī ilgstoši atkušņi ziemā. Izplatības areāls – Ziemeļamerika un Eiropa, pie kam Ziemeļeiropā tā sastopama retāk. Suga ir iekļauta 10 valstu aizsargājamo sugu sarakstos (arī Latvijas) un ir ieteikts to iekļaut Bernes konvencijas sugu sarakstos.

Būsim vērīgi pavasara ekskursiju laikā!

Diāna Meiere,
Latvijas Mikologu biedrība, e-pasts: mikologu.biedriba@inbox.lv

Sk. arī Post scriptum lappuses apakšā.


Sugas fotoilustrācijas

Abi foto: Edgars Vimba

Jaunākus Latvijā uzņemtus toverīšu sarkosomas fotoattēlus sk. pie Post Scriptum, kā arī mūsu fotogalerijā šeit.


Post scriptum

2006. gadā neviena jauna toverīšu sarkosomas atradne netika uzieta. Toties 2012.-2015. gadā suga tika pamanīta vēl kopumā sešās vietās gan Vidzemē (Apes, Smiltenes, Jaunpiebalgas novadā), gan Kurzemē (Kandavas novadā), gan Latgalē (Rēzeknes novadā). Ne vienā vien atradnē ir bijuši uzreiz daudzi desmiti vai pat ap simts augļķermeņu. Jaunās atradnes uzgājuši lielākoties a/s "Latvijas Valsts meži" darbinieki vai vienkārši interesenti. Pa divām jaunām atradnēm uzietas arī 2016.-2017. gadā, bet vienā jau kādu laiku zināmā novēroti simtiem augļķermeņu vienlaikus. Arvien jaunu atradņu pamanīšana turpinājusies arī nākamajos gados (ieskaitot pirmo atradni valsts centrālajā daļā - Siguldas novada Allažu pagastā). Tādējādi toverīšu sarkosoma nu vairs nav uzskatāma par Latvijā ļoti retu sugu. Turklāt izrādījies, ka arī mūsu klimatiskajos apstākļos sezonas pirmie eksemplāri reizēm izaug jau vēlā rudenī.

Foto: A. Gaidis (pa kreisi, vidū) un A. Zernevics (pa labi)

2016. gada toverīšu sarkosomas Gaujienas un Ventspils novados.

Sistemātisks pārskats tabulas formā par toverīšu sarkosomas atradnēm Latvijā ir apskatāms portālā senes.lv šeit.


site stats