GADA SĒNE 2006

Sarcosoma globosum

Toverīšu sarkosoma

 
 

Latvijas Mikologu biedrība par Gada sēni 2006 ir izvēlējusies ļoti reti sastopamu neparastas formas sēni - toverīšu sarkosomu. Jauna toverīšu sarkosoma ir gandrīz lodveida, vēlāk pamazām “atveras” un atgādina muciņu vai toverīti. Tās iekšpuse ir želejveidīga un tādējādi “muciņa” iznāk diezgan smaga, neskatoties uz samērā nelielo izmēru – diametrs ir līdz 6 cm, augstums pat līdz 6-12 cm. “Muciņas” krāsa ir tumši brūna, tās ārpuse klāta ar īsiem samtainiem matiņiem.

Latvijas Mikologu biedrība ir izvirzījusi toverīšu sarkosomu par gada sēni, jo iepazīstinot sabiedrību ar to, ir cerības uzzināt vairāk par sēnes izplatību Latvijā. Mūsu rīcībā ir ziņas par sēnes atrašanu 20. gadsimta sākumā Tukuma apkārtnē. Pirms dažiem gadiem atradni sākām apmeklēt regulāri un divus gadus sēne tika atrasta turpat, kur gandrīz pirms 100 gadiem. Nesen sēne atrasta arī Ziemeļgaujas aizsargājamo ainavu apvidus teritorijā Valkas rajonā un ir domājams, ka tā aug arī citur Latvijā.

Iespējams, ka retā atrašana saistīta ar tās augšanas vietām un laiku. Tā aug skujkoku mežos, biežāk vecos. Augšanas laiks ir agrs pavasaris uzreiz pēc sniega nokušanas, arī garu atkušņu laikā ziemā. Izplatība – Ziemeļamerika un Eiropa, pie kam Ziemeļeiropā tā sastopama retāk. Suga ir iekļauta 10 valstu aizsargājamo sugu sarakstos (arī Latvijas) un ir ieteikts to iekļaut Bernes konvencijas sugu sarakstos.

Būsim vērīgi pavasara ekskursiju laikā!

Diāna Meiere,
Latvijas Mikologu biedrība, e-pasts: mikologu.biedriba@inbox.lv


Sugas fotoilustrācijas

Abi foto: Edgars Vimba

Jaunākus Latvijā uzņemtus toverīšu sarkosomas fotoattēlus sk. mūsu fotogalerijā "Sēnes".


Post scriptum

2006. gadā neviena jauna toverīšu sarkosomas atradne netika uzieta. Toties 2012.-2015. gadā šī suga ir pamanīta vēl kopumā sešās vietās gan Vidzemē (Apes, Smiltenes, Jaunpiebalgas novadā), gan Kurzemē (Kandavas novadā), gan Latgalē (Rēzeknes novadā). Ne vienā vien atradnē bijuši uzreiz daudzi desmiti vai pat ap simts augļķermeņu! Jaunās atradnes uzgājuši lielākoties a/s "Latvijas Valsts meži" darbinieki vai vienkārši sēņotāji.

Pilnīgs Latvijā zināmo toverīšu sarkosomas atradņu saraksts atrodams vietnē senes.lv, sugai veltītajā lappusē.


site stats