GADA SĒNE 2004

Ganoderma lucidum

Lakas plakanpiepe

 
 

Latvijas Mikologu biedrība par Gada sēni 2004 ir izvēlējusies lakas plakanpiepi. Šai sēnei ir spīdīga vēdekļveida cepurīte (10-30 cm diametrā) tumši sarkanā vai pat purpurmelnā krāsā ar koncentriskām rievām un gaišāku malu, kā arī izteiksmīgs, spīdīgs, tumši brūns kātiņš (augstums 5-20 cm; 1-3 cm diametrā), kas piestiprinās cepurītes malā. Stobriņu slānis ir brūns ar bālām porām, 3-4 uz 1 mm2. Sporas brūnas, ar biezu un nelīdzenu apvalku. Cepurītes audi sākumā ir bāli, taču drīz tie nobrūnē.

Aug pa vienai vai grupās galvenokārt uz lapukoku, bet paretam arī uz skujkoku celmiem, it īpaši intensīvās mežsaimniecības mazāk skartās vietās.

  • Augšanas laiks: visu gadu (bet ne pie mums)

  • Augšanas vieta: uz lapukoku un skujkoku celmiem

  • Sastopamība: pie mums ļoti reti, aizsargājama

  • Ēdamība: neēdama


Lakas plakanpiepe austrumu tradicionālajā medicīnā

Lakas plakanpiepe Austrumos pazīstama ar nosaukumiem "Reishi", "Ling zhi", "Mannentake".

Lakas plakanpiepe un citas sēnes medicīnā tiek izmantotas Japānā un Ķīnā jau tūkstošiem gadu. Ķīnas un Japānas imperatori un citi karalisko dinastiju pārstāvji lietoja preparātus, lai uzturētu dzīvības enerģiju un panāktu sev ilgmūžību. Tradicionālajā Ķīnas medicīnā lakas plakanpiepe skaitās labākais preparāts, kuram ir plašs darbības spektrs un lietojot to, nav novēroti nekādi blakus efekti.

Arī mūsdienās veiktie pētījumi apliecina, ka sēnes lietošanai nav blakņu un to var lietot kombinējot ar citiem medikamentiem. Tā darbojas kā asins sastāva uzlabotājs, imūnsistēmu stiprinošs un nervu sistēmas stabilizējošs preparāts.

Jau senos laikos tika mēģināts kultivēt lakas plakanpiepi, tomēr tikai 1971.g. japāņu zinātnieks Yukio Naoi no Kioto izstrādāja metodi, kas ļauj kultivēt lakas plakanpiepi plašā apjomā. Šobrīd ik gadus tiek saražots ap 4300 tonnu lakas plakanpiepes.

Tās attēli ir redzami vairākos senos budistu tempļos. Lakas plakanpiepe ir viena no nedaudzām sēnēm, kuras vārdā nosaukta sena ķīniešu dievība. Šeit redzams, kāda tā uzgleznota uz ķīniešu tempļa sienas pirms 700 gadiem.

Ķīniešu Reiši dieviete.

 

site stats