GADA SĒNE 2004

Ganoderma lucidum

Lakas plakanpiepe

 
 

Latvijas Mikologu biedrība par savu Gada sēni 2004 ir izvēlējusies lakas plakanpiepi. Šai retajai sēnei ir spīdīga vēdekļveida cepurīte (diametrs 10-30 cm) tumši sarkanā vai pat purpurmelnā krāsā ar koncentriskām rievām un gaišāku malu, kā arī izteiksmīgs, spīdīgs, tumši brūns kātiņš (augstums 5-20 cm un diametrs 1-3 cm), kas piestiprināts cepurītes malā. Stobriņu slānis ir brūns ar bālām porām, 3-4 gab. uz 1 mm2. Sporas ir brūnas, ar biezu un nelīdzenu apvalku. Cepurītes audi sākotnēji ir bāli, taču drīz tie nobrūnē.

Aug pa vienai vai grupās galvenokārt uz lapkoku, bet paretam arī uz skujkoku celmiem, it īpaši intensīvās mež- saimniecības mazāk skartās vietās.

  • Augšanas laiks: visu gadu (bet ne pie mums)

  • Augšanas vieta: uz lapkoku un skujkoku celmiem

  • Sastopamība: pie mums ļoti reti; ir aizsargājama

  • Ēdamība: neēdama


Lakas plakanpiepe austrumu tradicionālajā medicīnā

Lakas plakanpiepe Austrumos pazīstama ar nosaukumiem "Reishi", "Ling zhi", "Mannentake".

Japānā un Ķīnā lakas plakanpiepe un citas sēnes ir izmantotas medicīnā jau tūkstošiem gadu. Šo zemju imperatori un citi karalisko dinastiju pārstāvji lietoja šīs piepes preparātus, lai uzturētu dzīvības enerģiju un panāktu sev ilgmūžību. Tradicionālajā Ķīnas medicīnā lakas plakanpiepe skaitās labākais preparāts, kuram ir plašs darbības spektrs, turklāt, lietojot to, nav novēroti nekādi blakus efekti.

Arī mūsdienās veiktie pētījumi apliecina, ka sēnes lietošanai nav blakņu un to var lietot kombinējot ar citiem medikamentiem. Tā darbojas kā asins sastāva uzlabotājs, imūnsistēmu stiprinošs un nervu sistēmas stabilizējošs preparāts.

Jau senos laikos tika mēģināts kultivēt lakas plakanpiepi, taču tikai 1971.g. japāņu zinātnieks Yukio Naoi no Kioto izstrādāja metodi, kura ļauj kultivēt lakas plakanpiepi plašā apjomā. Šobrīd ik gadus tiek saražots ap 4300 tonnu lakas plakanpiepes.

Lakas plakanpiepes attēli ir redzami vairākos senos budistu tempļos. Tā ir viena no nedaudzajām sēnēm, kuras vārdā ir nosaukta sena ķīniešu dievība. Šeit redzams, kāda tā uzgleznota uz ķīniešu tempļa sienas pirms 700 gadiem.

Ķīniešu Reiši dieviete.

 

site stats